Home

SFPODZIM 2015 - TISKOVÁ ZPRÁVA

Published in

6. ROČNÍK FESTIVALU SEVERSKÝ FILMOVÝ PODZIM PODPOŘÍ LITERÁRNÍ KAMPAŇ #READNORDIC

 

Severní vítr opět vtrhne do českých kin a přinese s sebou již šestý ročník Severského filmového podzimu, festivalu plného bláznivých seversky absurdních komedií i drsných dramat bez záruky happy endu. Filmová přehlídka pořádaná Severským filmovým klubem tentokrát zavítá do 13 českých a moravských měst a divákům nabídne celkem 26 filmů z 5 severských zemí – 12 švédských, 2 finské, 6 norských, 5 dánských a 1 islandský. Uvedeny budou jak filmy nové, tak méně známé snímky staršího data výroby a na přání diváků  i některé úspěšné tituly z minulých ročníků.  

 

Mezi filmové novinky uvedené na festivalu patří islandští Berani. Snímek, který získal cenu Un Certain Regard Award v Cannes, měli čeští diváci možnost shlédnout zatím pouze na festivalu v Karlových Varech. Dále nový film oblíbené režisérky dánsko-gambijského původu Helly Joof All inclusive s Bodil Jørgensen v hlavní roli.

A milovníky sci-fi žánru jistě potěší bláznivá finská komedie Lovemilla, kterou bude 26. října festival v Praze zahájen. Sci-fi zažívá ve Finsku boom a Lovemilla způsobila doslova davové šílenství mezi finskou mládeží. Hostem festivalu bude jeden z herců Teemu Nieminen.

 

Letošní festival podpoří nedávno spuštěnou literární kampaň severských ambasád #ReadNordic - a to hned třemi snímky natočenými podle knižní předlohy. Prvním z nich je finsko-švédský počin Uprchlík na malinové loďce. Komický příběh o muži, který je od dětství přesvědčen, že jeho švédská duše byla nespravedlivě uvězněna ve finském těle, získal ocenění za nejlepší film na norském Mezinárodním festivalu v Haugesundu. Hlavní role se bravurně zhostil Jonas Karlsson. Autorem knižní předlohy je Miika Nousiainen

Druhou zfilmovanou knihou je také komedie, Poslední kšeft (Den siste revejakta) od norského spisovatele Ingvara Ambjørnsena. Příběh o dvou drobných dealearech (Kristoffer Joner a Nicolai Cleve Broch), kteří se na konci 70. let rozhodnou na venkově založit svobodnou komunitu podobnou dánské Christianii. Peníze na její vybudování chtějí získat svým posledním, ale zároveň největším pašeráckým kouskem. Ingvar Ambjørnsen je u čtenářů známý především díky své tetralogii o Ellingovi. Filmová adaptace Ellinga byla nominována na Oscara za nejlepší cizojazyčný film v roce 2001. 

Velmi silné téma nabízí tříhodinové drama Nikdy neotírej slzy bez rukavic, které pojednává o gay komunitě ve Švédsku v 80. letech minulého století, v době, kdy se objevila tehdy ještě neznámá nemoc AIDS. Autorem knižní trilogie je Jonas Gardell

Další filmové adaptace severských autorů nabídne Severský filmový klub na své zimní filmové přehlídce - Severská filmová zima proběhne v březnu 2016. Kampaň #ReadNordic vyvrcholí v květnu na Světu knihy 2016.

 

Ze starších snímků nelze nezmínit švédské drama Nová země z roku 2000, které vypráví překvapivě aktuální příběh o dvou nelegálních přistěhovalcích - patnáctiletém somálském chlapci Alim a čtyřicetiletém Íránci Massoudovi, kteří jsou na útěku z uprchlického tábora a putují zdánlivě bezstarostným letním Švédskem.

 

Festival se dlouhodobě snaží vyjít vstříc i divákům se sluchovým postižením. Všechny filmy jsou opatřeny barevně upravenými titulky. Každá důležitá postava má svou barvu titulků. Nechybí ani informace o hlucích a všech dějích, které jsou mimo záběr nebo nejsou neslyšícímu divákovi dostupné a přitom jsou nezbytné pro pochopení příběhu. Podle ohlasů barevné titulky vítají i slyšící diváci, kterým usnadňují orientaci ve složitějších dialozích. Organizátoři nezapomínají ani na cizince – při promítání v Praze, Brně a Ostravě budou filmy navíc opatřeny titulky anglickými.

 

Festival pořádá občanské sdružení Severský filmový klub za podpory Severského kulturního fondu, Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury a ambasád severských států

 

 

PRAHA, KINO LUCERNA, 26. 10. – 1. 11. 2015

BRNO, KINO ART, 22. – 27. 10. 2015

HOSTIVICE, SOKOLOVNA, 23. – 24. 10. 2015

HRANICE, DIVADLO STARÁ STŘELNICE, 22. 10. 2015

JABLONEC N. N., KINO JUNIOR, 29. 10. – 26. 11. 2015

JESENÍK, ENNEA CAFFÉ a KINO POHODA, 27. 10. – 26. 11. 2015

JIČÍN, BIOGRAF ČESKÝ RÁJ, 3. 11. – 1. 12. 2015

LITOMĚŘICE, KINO MÁJ, 2. – 30. 11. 2015

OSTRAVA, MINIKINO, 2. – 6. 11. 2015

ÚSTÍ NAD LABEM, KINO HRANIČÁŘ a FOKUS KAFE, 2. – 26. 11. 2015

TEPLICE, DŮM KULTURY TEPLICE a FOKUS KAFE, 19. – 26. 11. 2015

ZÁBŘEH, KINO RETRO, 28. 10. – 11. 11. 2015

ZLÍN, GOLDEN APPLE CINEMA, 22. – 25. 10. 2015

 

Více informací o festivalu a jednotlivých filmech najdete na stránkách Severského filmového klubu: www.sfklub.cz

 

 

 

 

 

Děkujeme všem našim partnerům za podporu!
Special thanks to our partners!

 

Finančně podpořili

 

 

Za podpory partnerů

         

 

 

 

Festival pořádá/místa projekcí

     

 
Kino Lucerna

        

 

Mediální partneři