Domů

Filmy

Premiéry na severu.

Vares - Sheriffi

Další název: Vares - The Sheriff
leden 2015 krimi Finsko

Soukromý detektiv Jussi Vares najde dvě těla v odlehlém domě. O rok později je Vares najmout, aby to vyšetřil. Dostane se nebezpečně blízko „Radě“ - tajnému klubu, v jehož čele je „Šerif“. Pro členu Rady lidský život nic neznamená. Identita Šerifa je odhalena - ale půjde za své zločiny před soud? Nebo zůstane bez potrestání?

Číst dál

1944

Scénář: Leo Kunnas
září 2015 drama, historický Finsko

Film vypráví o konci 2. světové války v Estonsku. Od července do listopadu roku 1944, kdy Rudá armáda obsadila poslední zbytek Estonska. Film se soustředí na lidi ve válce, působení války na lidi a na cenu za válku. Ukazuje válku očima estonských vojáků sloužících na obou dvou stranách fronty: v Rudé armádě i v německé armádě.

Číst dál

1944

Další název: 1944: Přinuceni k boji
Režie: Elmo Nüganen
Scénář: Leo Kunnas
leden 2015 drama Estonsko české titulky vhodné i pro neslyšící, barevné

9. april

Další název: April 9th
Režie: Roni Ezra
Scénář: Tobias Lindholm
březen 2015 drama, historický Dánsko

V noci na 9. dubna 1940 vyhlašuje dánská armáda poplach. Němci překročili hranice a Dánsko je ve válce s nejmocnější armádou Evropy. V Jižním Jutsku dostává dánská průzkumnická jednotka stávávající se z kol a motocyklů rozkaz, aby se pokusila zastavit německý postup dokud neproběhne mobilizace dánské armády. V těchto osudových hodinách sledujeme nadporučíka Sanda a jeho cyklistickou četu, jak se jako první dánští vojáci střednou s nepřítelem.

Číst dál

Å vende tilbake

Další název: Returning Home
únor 2015 drama Norsko

Po službě v Afganistanu se Einar se vrací domů k rodině do Norska. V době jeho nepřítomnosti se mužské role ujal jeho 18letý syn Oscar, který se staral o svého mladšího bratra Frederika a matku Annu, která je navíc po velkou část dne upoutaná na lůžko. Návrat domů neproběhne moc dobře, protože otec se k synům chová zdrženlivě. Ráno odjede na lov a večer se nevrátí. Po noci plné čekání se synové rozhodnou vydat se otce najít.

Číst dál

Aerobics - A Love Story

Další název: Aerobik: Příběh lásky
Režie: Anders Rune
září 2015 drama Švédsko

​Marie je mladá, mentálně postižená žena. Žije jen se svou ochranitelskou sestrou a ze všeho nejvíc touží se zamilovat. Řízením osudu se přes internet seznámí s nezaměstnaným a obézním snílkem Jannem, který je zase lehce sociálně retardovaný. Tito osamocení a nepochopení (a de facto i nepochopitelní) hrdinové si k sobě rychle najdou cestu. Krutá realita se však nevyhnutelně zhmotní v nepochopení ze strany Mariiny sestry

Číst dál

Äidin toive

Další název: Mother's Wish
říjen 2015 dokument Dánsko, Finsko, Švédsko

Dokument o ženách ze všech koutů Země, které spojuje téma mateřství: o radosti po porodu, o hrdosti z toho, že se dětem dostalo vzdělání, o světlých okamžicích každodenního života. Ale také ukazuje následky tragických událostí, když dítě onemocní, nebo je zneužíváno. Všechny ženy z tohoto dokumentu bojovaly proti osudu a přinášejí naději na lepší budoucnosti.

Číst dál

Albatross

červen 2015 drama, komedie Island

Tommy následuje svou dívku až do jejího rodného města v Západních fjordech. Ta mu dohodí práci na golfovém hřišti, kde se musí vyrovnat se svými svéráznými spolupracovníky i s extrémně náročným šéfem. Film byl natočen v půvabném Bolungarvíku v Západních fjordech. 

Číst dál

Albert

Scénář: Karsten Kiilerich
únor 2015 kreslený, pro děti a mládež Dánsko

Kalleby je nejmenší a nejbáječnější městečko na světě, ale když se narodí Albert, tak je po klidu. Povede se mu zničit symbol městečka, sochu vzduchoplavce Leopolda, a tím si znepřátelit všechny jeho obyvatele. Proto se Albert rozhodne, že vydá za dobrodružstvím, aby se stal vzduchoplavcem, potěšil maminku a tatínka a triumfálně se vrátil do městečka.

Číst dál

Armi elää!

Další název: Armi Alive!
Režie: Jörn Donner
Scénář: Karoliina Lindgren
březen 2015 drama Finsko

Portrét divadelní společnosti, která připravuje hru o Armi Ratie, zakladatelce věhlasné designové společnosti Marimekko. Její styl je synonymem moderního finského designu. Maria hraje hlavní roli Armi a během zkoušek zkouší přijít na to, co se skrývá ta legendou, jaká je Armi jako skutečná osoba.

Číst dál

Atomin paluu

Další název: Return of the Atom
listopad 2015 dokument Finsko

Finsko bylo první zemí, která po Černobylu začala stavět jadernou elektrárnu. Film zobrazuje podivný a stresující život v městečku Eurajoki, kde se elektrárna staví. Proti elektrárně v něm nikdo není, ale to, že i po devíti letech zpoždění není dostavěná, vytváří napětí mezi místními obyvateli a nechává prostor pro paranoidní scénáře.

Číst dál

Även de döda har ett namn

Další název: The Dead Still Have a Name
Režie: Bo Harringer
Scénář: Bo Harringer
květen 2015 dokument Švédsko

V roce 2010 se organizace Ship to Gaza pokusila prolomit Izraelskou blokádu Gázy. V mezinárodních vodách na flotilu zaútočili izraelští vojáci a devět lidi bylo zabito. Devět anonymních lidí. Plavby se zúčastnil i Henry Ascher, jehož židovští rodiče do Švédska utekli před nacismem. Ve filmu sledujeme jeho další pokus dostat se do Gázy (v roce 2011), i jeho osobní cestu  od demonstranta proti válce ve Vietnamu do dnešní angažovanosti v palestinské otázce. Během izraelských útoků v roce 2014 zahynulo 2131 lidí, z toho 513 lidí. Není to jen číslo, každý mrtvý měl i jméno.

Číst dál

Bakk

Další název: Back
Scénář: Gunnar Hansson
květen 2015 komedie Island

Syn světového rekordmana v couvání a jeho kamarád z dětství se rozhodnou, že projedou Island pozpátku, aby vybrali peníze na charitu. Brzy se ukáže, že to asi nebyl nejlepší nápad. Nic nejde podle plánu, naopak se kazí vše, co jen jde.

Číst dál

Ballettguttene

Další název: Balle Boys
Scénář: Kenneth Elvebakk
duben 2015 dokument Norsko

Není lehké být teenagerem a zvláště, když se věnujete baletu. Lukas, Syvert a Torgeir zažívají rozhodující roky své baletní kariéry. Musí zvládnout tlak na školní prospěch a zároveň se připravit na mezinárodní soutěže. Aniž by se o to Lukáš ucházel, je mu nabídnuto místo v Royal Ballet School v Londýně. Je životní příležitost Během čtyř let dospívají a jejich přátelství se drolí. Svým snům musí obětovat večírky a školní přátelství.

Číst dál

Big Game

Scénář: Jalmari Helander
březen 2015 akční Finsko

Teroristé sestřelí letadlo s americkým prezidentem a to ztroskotá v divočině. V okolí se nachází 13letý Oskari. Je jediný, kdo prezidenta může zachránit.

Číst dál

Bikes vs Cars

Další název: Kola versus auta
Scénář: Fredrik Gertten
březen 2015 dokument Finsko české titulky bez rozšíření pro neslyšící

São Paulo, Los Angeles nebo Toronto jsou známé svou problematickou dopravní politikou. Diktát automobilového průmyslu, leckde nejvýraznějšího zdroje financí pro městské i státní kasy, má fatální dopad na celý městský prostor, plynulý pohyb obyvatel, jejich čas i zdraví. Dokument sleduje, jak se pro řadu jedinců stala východiskem městská cyklistika a jak spolu se zvyšujícím se počtem cyklistů sílí po celém světě občanské iniciativy na jejich podporu. Film se dotkne situace ve městech, kde se kola stala převažujícím dopravním prostředkem (Berlín, Amsterdam či Kodaň). Inspirativní snímek má široký záběr, dává prostor nápaditým komentářům a představuje různé aspekty boje cyklistů o bezpečný pohyb ve městech – s vtipem, nadhledem a za přitažlivého hudebního podkresu.

Číst dál

Blodssystrar

Další název: Blood Sisters
Režie: Malin Andersson
Scénář: Malin Andersson
září 2015 dokument Švédsko

Julia a Johanna, odnepaměti nerozlučitelná dvojčata. Nesou si společnou vzpomínku na zneužívání doma v Ázerbájdžánu. Ve filmu sledujeme jejich cestu o dvou dvojčat v symbióze ke dvou mladým ženám, které se pokoušejí stát na svých vlastních nohou.

Číst dál

Bridgend

Režie: Jeppe Rønde
červen 2015 drama, thriler Dánsko

Dánský film sleduje Sáru a jejího otce Davea, kteří se přestěhují do vesničky v kraji Bridgend, který sužují sebevraždy jeho mladých obyvatel. Sára se nebezpečně zamiluje do člena "sebevražedného gangu" Jamieho, zatímco Dave se jakožto nový místní policista snaží sérii záhadných úmrtí zastavit.

Číst dál

Brødre

Další název: To brødre
Režie: Aslaug Holm
Scénář: Aslaug Holm
březen 2015 dokument Norsko

Během osmi let fotografka, režisérka a matka Aslaug Holm točila své syny od doby, kdy jim bylo pět a osm let, až do roku, kdy nejstarší skončil základní školu. Výsledkem je jedinečný film, ve kterém se poznáme všichni…

Číst dál

Bunny The Killer Thing

Režie: Joonas Makkonen
listopad 2015 horor Finsko

Parta Finů a Britů uvízne v lesní chatě, kde na ně zaútočí stvoření, které je napůl člověk a napůl králík.

Číst dál
CSV

Děkujeme všem našim partnerům za podporu!
Special thanks to our partners!

 

Finančně podpořili

 

 

Za podpory partnerů

         

 

 

 

Festival pořádá/místa projekcí

     

 
Kino Lucerna

        

 

Mediální partneři