Domů

Jonas Karlsson v Praze

Published in


Přední švédský herec, spisovatel a dramatik Jonas Karlsson zavítá na pozvání Švédského velvyslanectví poprvé do Prahy. Bude hostem letošního knižního veletrhu Svět Knihy (14.-17. května) a představí svou literární a dramatickou tvorbu, s níž sklízí úspěchy u čtenářů, diváků i kritiky. Setkat se s ním můžete hned na několika místech: 

Severský literární večer
Pátek 15. května od 20:00,
Literární kavárna Řetězová, Praha 1
http://www.skandinavskydum.cz/seversky-literarni-vecer-2

Jonas Karlsson: Mezi filmem a knihou, beseda
Sobota 16. května od 10:00,
Veletrh Svět knihy, Výstaviště Praha - Holešovice, Komorní sál
http://sk2015.svetknihy.cz/
Povídky Jonase Karlssona vystihují život v absurdních kličkách. Kafkovskou temnotu ale vždy vyvažuje vtip, také proto se adaptace jeho povídek tak dobře vyjímají na plátně či divadelních prknech. Autor představí svou tvorbu a především novelu Místnost, která aktuálně vychází v češtině. Po besedě bude následovat autogramiáda na stánku severských ambasád v centrální hale.

Promítání filmu Povídky ze Stockholmu (2013)
Sobota 16. května od 18:30,
Kino Lucerna, Velký sál, vstupné 110,- Kč, vstupenky
Životní osudy pěti lidí se zkříží během několika deštivých dní ve stockholmské metropoli.
Film byl nejnavštěvovanějším snímkem festivalu Severská filmová zima 2015. Po filmu bude následovat beseda s Jonasem Karlssonem, který je autorem knižní předlohy a zároveň se ujal jedné z hlavních rolí. 

Promítání filmu Kokpit (2012)
Sobota 16. května od 21:00 
Kino Lucerna, Malý sál , vstupné 110,- Kč, vstupenky
Když jste jako muž nadbytečný, musíte to zkusit jinak! Komedie s Jonasem Karlssonem v hlavní roli.

O autorovi:
Jonas Karlsson (1971) patří k nejobsazovanějším hvězdám současné švédské filmové a divadelní scény a je držitelem prestižního filmového ocenění Švédského filmového institutu za herecký výkon ve filmu Detaily (2003). První roli hrál už v deseti letech a jeho herecký rejstřík je nesmírně pestrý, zahrnuje problematické mladíky, krále, komediální party ale například i roli Augusta Strindberga ve filmu August (2007). Herecká kariéra Jonase Karlssona je nicméně jen částí širokého tvůrčího spektra, kterým švédský herec vyniká. V roce 1993 se vydal na literární a režisérskou dráhu Začínal jako autor a režisér televizních seriálů a posléze následovaly divadelní hry Pro lásku (2001) a Noční procházka (2005) inscenované na prknech stockholmského městského divadla a královského divadla Dramaten. K dramatické tvorbě se v roce 2007 přidala tvorba literární. Jonas Karlsson je především mistrem povídky. Umění zkratky je mu blízké mimo jiné pro svou podobnost s principem krátkého filmu. Svou první sbírku povídek nazval Druhý gól. Navzdory povídkovému formátu, který nakladatel považoval za komerčně nevýhodný, se kniha setkala s vřelým přijetím a v roce 2014 se dočkala úspěšného filmového zpracování pod názvem Povídky ze Stockholmu (v Čechách byl snímek uveden na festivalu Severská filmová zima v únoru 2015). Do češtiny byla zatím přeložena Karlssonova novela Místnost (Kniha Zlín, 2015) a absurdní humorná povídka Dárek, kterou zařadily editorky do antologie švédských autorů publikované v bilingvní edici nakladatelství Labyrint.Novela Místnost bude švédským příspěvkem na letošní populární akci Noc literatury. Lehcebizarnímu příběhu z obyčejné kanceláře dominuje postava vypravěče, která dá všednímu prostorudoslova další rozměr a ve znepokojivém a zároveň vtipném příběhu odkazujícím na kafkovskouabsurditu zvedne ze židle jak své kolegy, tak možná i některé čtenáře. Novelu přeložila Linda Kaprová pro nakladatelství Kniha Zlín a na letošní Noci literatury ji 13. května v atmosférickém prostoru ateliéru Stavební fakulty ČVUT představí herci Jiří Mádl a Martin Hofmann.

 

Pořádají:

 

 

  

 

 

Děkujeme všem našim partnerům za podporu!
Special thanks to our partners!

 

Finančně podpořili

 

 

Za podpory partnerů

         

 

 

 

Festival pořádá/místa projekcí

     

 
Kino Lucerna

        

 

Mediální partneři