Domů

Severské filmové premiéry - březen 2015

Published in

Svenskjävel

Severské filmové premiéry - březen 2015


9. april

Další název: April 9th
Režie: Roni Ezra
Scénář: Tobias Lindholm
březen 2015 drama, historický Dánsko

V noci na 9. dubna 1940 vyhlašuje dánská armáda poplach. Němci překročili hranice a Dánsko je ve válce s nejmocnější armádou Evropy. V Jižním Jutsku dostává dánská průzkumnická jednotka stávávající se z kol a motocyklů rozkaz, aby se pokusila zastavit německý postup dokud neproběhne mobilizace dánské armády. V těchto osudových hodinách sledujeme nadporučíka Sanda a jeho cyklistickou četu, jak se jako první dánští vojáci střednou s nepřítelem.

Číst dál

Skammerens datter

Další název: The Shamer's Daughter
Režie: Kenneth Kainz
březen 2015 akční, pro děti a mládež Dánsko

Dina zdědila po své matce nadpřirozenou schopnost: dokáže se podívat do duše člověka a přimět ho, aby se styděl za všechny špatné věci, které kdy udělal. Dinina matka je pozvána na knížecí dvůr, aby pomohla nespravedlivě usvědčit pravého dědice knížectví z hrozných vražd, Když to odmítne, je uvězněna. Aby osvobodila svoji matku, musí Dina zjistit pravdu o vraždách a pomoci usednout na trůn pravému dědici. 

Číst dál

Armi elää!

Další název: Armi Alive!
Režie: Jörn Donner
Scénář: Karoliina Lindgren
březen 2015 drama Finsko

Portrét divadelní společnosti, která připravuje hru o Armi Ratie, zakladatelce věhlasné designové společnosti Marimekko. Její styl je synonymem moderního finského designu. Maria hraje hlavní roli Armi a během zkoušek zkouší přijít na to, co se skrývá ta legendou, jaká je Armi jako skutečná osoba.

Číst dál

Big Game

Scénář: Jalmari Helander
březen 2015 akční Finsko

Teroristé sestřelí letadlo s americkým prezidentem a to ztroskotá v divočině. V okolí se nachází 13letý Oskari. Je jediný, kdo prezidenta může zachránit.

Číst dál

Bikes vs Cars

Další název: Kola versus auta
Scénář: Fredrik Gertten
březen 2015 dokument Finsko české titulky bez rozšíření pro neslyšící

São Paulo, Los Angeles nebo Toronto jsou známé svou problematickou dopravní politikou. Diktát automobilového průmyslu, leckde nejvýraznějšího zdroje financí pro městské i státní kasy, má fatální dopad na celý městský prostor, plynulý pohyb obyvatel, jejich čas i zdraví. Dokument sleduje, jak se pro řadu jedinců stala východiskem městská cyklistika a jak spolu se zvyšujícím se počtem cyklistů sílí po celém světě občanské iniciativy na jejich podporu. Film se dotkne situace ve městech, kde se kola stala převažujícím dopravním prostředkem (Berlín, Amsterdam či Kodaň). Inspirativní snímek má široký záběr, dává prostor nápaditým komentářům a představuje různé aspekty boje cyklistů o bezpečný pohyb ve městech – s vtipem, nadhledem a za přitažlivého hudebního podkresu.

Číst dál

Me Rosvolat

Další název: We are the Pirates of the Roads
březen 2015 pro děti a mládež Finsko

Rodina Rosvolů projíždí po Finsku ve svém pirátském autě a okrádá ostatní auta o sladkosti, jídlo a další věci. Jejich život se změní, když náhodou unesou pečlivou školačku Vilju. Povede se Vilje utéct ze zajetí nebo se spřátelí s dětmi Rosolů?

Číst dál

Miekkailija

Další název: The Fencer
Režie: Klaus Härö
Scénář: Anna Heinämaa
březen 2015 drama, historický Finsko

Na útěku před tajnou policií dorazí mladý ambiciózní šermíř do malého městečka v Estonsku, kde nastoupí na místo učitele tělocviku. Nejprve má komunikační problémy se svými žáky, ale jakmile je začne učit šermovat, všechno se zlepší. Ředitel školy je i přesto proti Nelisovi zaujatý a začne si postupně dávávat dohromady, proč Nelis do městečka přišel.

Číst dál

Toiset tytöt

Další název: Other Girls
Režie: Esa Illi
Scénář: Esa Illi
březen 2015 drama Finsko

Jessica, Jenny, Taru a Aino jsou na pokraji dospělosti, když ztratí svou nevinu a občas i svoji víru. Příběh o okamžicích, kdy tě život nakopne a ty se rozhodneš mu to vrátit. Pořádně. Volně natočeno podle video denníků čtyř 18letých dívek z Helsinek. 

Číst dál

Fúsi

Další název: Virgin Mountain
Režie: Dagur Kári
Scénář: Dagur Kári
březen 2015 drama Island

Fusi, 43letý starý mládenec žije se svojí matkou. Jeho dny jsou monotonií, pořád stejné. Až nedobrovolná návštěvu kurzu tance ho přinutí vstoupit do reality.

Číst dál

Brødre

Další název: To brødre
Režie: Aslaug Holm
Scénář: Aslaug Holm
březen 2015 dokument Norsko

Během osmi let fotografka, režisérka a matka Aslaug Holm točila své syny od doby, kdy jim bylo pět a osm let, až do roku, kdy nejstarší skončil základní školu. Výsledkem je jedinečný film, ve kterém se poznáme všichni…

Číst dál

De nærmeste

Další název: Homesick
Režie: Anne Sewitsky
březen 2015 drama Norsko

Nezvyklé rodinné drama Charlotte (27) má komplikovaný vztah se svojí matkou a svůj pocit potřeby blízkosti prožívá jinde než ve svojí rodině. Když se poprvé setká se svým polovičním bratrem Henrikem (35), je to hranice porušující setkání mezi dvěmi sourozenci, kde nevědí, jak vypadá normální rodina.

Číst dál

Den tilfeldige rockestjernen

Další název: The Accidental Rockstar
březen 2015 dokument Norsko

Hudební dokument o historii kultovní rockové skupiny Kaizers Orchestra z pohledu Helge Risa – „muže s plynovou maskou“. Helgeho do skupiny přilákali zakladatelé: Janove Ottesen a Geir Zahl. Byl totiž jediným, koho znali, kdo uměl hrát na varhany a tahací harmoniku. Helge vlastně nikdy nesnil o tom, že bude rockovou hvězdou a ani neměl rád rock. Dokument vychází z estetiky skupiny a míchá skutečnost a fantasii.

Číst dál

Dirk Ohm - Illusjonisten som forsvant

Režie: Bobbie Peers
březen 2015 drama Norsko

Německý kouzelník Dirk Ohm byl nalezen zmrzlý ve svém autě v horách v blízkosti městečka Grong ve středním Norsku. V Grongu beze stopy zmizela jedna dívka, Maria. Dirk se zúčastní pátrání a zamiluje se do ní. Po nějaké době se Maria objeví v jeho hoteloovém pokoji. Má Dirk zvláštní schopnosti a umí vidět věci, které ostatní nevidí? Nebo byl zapleten do Maria zmizení? 

Číst dál

Kvinner i for store herreskjorter

Další název: Women in Oversized Men's Shirts
březen 2015 drama, komedie Norsko české titulky vhodné i pro neslyšící, barevné

 

Tři ženy hledají svou identitu a štěstí. Plachá studentka literatury se zamiluje do o dvacet let staršího spisovatele. Nekomprosní umělkyně, které se konečně podařilo prorazit, zjistí, že je těhotná. A žena, která je přesvědčená o tom, že umírá, se chce setkat se svým synem, kterého kdysi dala k adopci. 

Číst dál

Bianca Kronlöf

Svenskjävel

Další název: Svenskjævel, Underdog
Režie: Ronnie Sandahl
Scénář: Ronnie Sandahl
březen 2015 drama Norsko, Švédsko české titulky vhodné i pro neslyšící, barevné

Třiadvacetiletá Dino hledá jako spousta dalších mladých Švédů práci v Norsku. Když Dino začne hlídat děti a uklízet ve středostavovské rodině, setká se s úplně novou realitou. Během několika málo letních týdnů se její život radikálně změní a ona se ocitne ve středu nečekaného milostného trojúhelníku. Film se zaměřuje i na proměnu mocenské rovnováhy mezi Norskem a Švédskem, kdy se mnoho Švédů stalo součástí nové pracující třídy v Norsku.

Číst dál

Dyke Hard

Režie: Bitte Andersson
březen 2015 akční, komedie Švédsko

Dyke Hard je lesbická hardrocková skupina, která cestuje na velkou hudební soutěž v hlavním městě. Záhadný milionář s armádou ninjů, cyborgů a roller-derby hráček dělá všechno, aby je zastavil. Cesta se změní na dobrodružství plné motocyklových gangů, vězeňských vzpour a hudebních čísel.

Číst dál

I nöd eller lust

Další název: For Better and Worse
Režie: Kjell Sundvall
březen 2015 komedie Švédsko

Isabella a Micke stojí před rozvodem, když dostanou pozvání na tří denní svatbu neteře. Aby na svatbu negativně neovlivnili, domluví se, že tam stále budou hrát šťastné manžele. Ale ukáže se, že Isabella a Micke nejsou jediní, kdo předstírá šťastný pár.

Číst dál

My Life My Lesson

Režie: Åsa Ekman
březen 2015 dokument Švédsko

Felicia (16) odmítá jít do školy, když se jí ráno nepovede obočí, ale důvod je mnohem závažnější než marnivost. Když se s ní setkáme, bydlí se svojí maminkou a svými sourozenci v azylovém domě a snaží se jak jen to jde, žít normální život. Zároveň ji obtěžují pokusy nevlastního otce o kontakt, který se o to snaží i přesto, že regulérně bil její maminku a rodině  stále vyhrožuje.

Číst dál

Pyörät vastaan autot

Další název: Bikes vs Cars
Režie: Fredrik Gertten
Scénář: Fredrik Gertten
březen 2015 dokument Švédsko

Film popisuje globální krizi, o které mi všichni víme: klíma,  přírodní zdroje, města, která jsou přeplněna auty, znečišťující, hlučný a stále se zvyšující dopravní chaos. Mocné síly, které mají prospěch z individuálního automobilismu, investují miliardy do lobbingu a reklam pro ochranu svých zisků. Ve filmu se setkáme s aktivisty, kteří bojují za lepší města. Kteří odmítají přestat jezdit na kole i přes zvyšující se počet smrtelných dopravních nehod.

Číst dál

Děkujeme všem našim partnerům za podporu!
Special thanks to our partners!

 

Finančně podpořili

 

 

Za podpory partnerů

         

 

 

 

Festival pořádá/místa projekcí

     

 
Kino Lucerna

        

 

Mediální partneři