Domů

Severské filmové premiéry - duben 2015

Published in

Rosita

Severské filmové premiéry - duben 2015


Idealisten

Další název: The Idealist
duben 2015 thriler Dánsko

V roce 1968 havaroval v Grónsku americký bombardér B-52, který vezl čtyři atomové bomby.  Mnoho dánských dělníků se zúčastnilo gigantické operace na odstranění škod. O 20 let později Poul Brink, mladý rozhlasový novinář, navštíví jednoho z těchto dělníků, který mu poví o záhadných smrtelných chorobách, na které umírají jeho kolegové. Poul se s tímto podezřením obrací na dánské úřady. Setká se ale jen s hradbou mlčení a po chvíli mu dochází, že případ vede až do nejvyšších kruhů Dánska a USA.

Číst dál

Rosita

Scénář: Kim Fupz Aakeson
duben 2015 drama Dánsko

Johanes bydlí se svým otcem Ulrikem v rybářském městečku a vůbec není nadšený z toho, že by měl pracovat ve stejné továrně jako jeho otec. Aby zahnal svoji samotu, pozve si ovdovělý Ulrik, jako mnoho dalších v městečku, z Filipín Rositu. Protože ale neumí moc anglicky a Rosita zase dánsky, ujme se Johannes role tlumočníka. Ale brzy k sobě začnou mladík a jeho nevlastní matka cítit něco víc.

Číst dál

Henkesi edestä

Další název: Absolution
duben 2015 drama, thriler Finsko

Kiia a Lauri ujíždějí večer po tmavé okresní cestě, snaží se dojet do nemocnice než Kiia porodí. Jejich auto do něčeho narazí. Lauri se jde podívat a své ženě řekne, že nic nevidí. Dojedou do nemocnice a Kiia porodí zdravého syna. V nemocnici se Kiaa setká s Hannou, její muž je v kómatu po sražení autem a viník není znám. Kiia se zoufale snaží Hanně pomáhat bez toho, aby odhalila svoji roli při nehodě.

Číst dál

Hyvästi Afrikka

Další název: Leaving Africa
Scénář: Iiris Härmä
duben 2015 dokument Finsko

Ritta z Finska a Catherine z Ugandy mají společných několik věcí: práci, domov a smysl pro humor. Riitta pracovala v Ugandě 25 let jako humanitární pracovnice a teď se chystá vrátit do Finska. Předtím ještě pozvou náboženské vůdce na setkání, kde se je snaží zapojit do otevřené diskuze o právech žen na svá těla, sexualitu a život. Brzo ale čelí obvinění, které může ohrozit jejich celoživotní práci.

Číst dál

Marzia, ystäväni

Další název: Dear Marzia
Scénář: Kirsi Mattila
duben 2015 dokument Finsko

Marzia sní o lásce a nezávislosti. Naráží ale na afgánské zvyklosti. Ve stínu možnosti, že se vrátí vláda Tálibánu, transformuje se Marziin příběh na metaforu o ženském boji za samostatnost.

Číst dál

Matka minuksi

Další název: Becoming Me, Sama sebou
Režie: Mina Laamo
Scénář: Mina Laamo
duben 2015 dokument Finsko

„Díky svému blogu už se necítím tak osamělá," šeptá Laura, mladá Finka, která úzkostlivě sleduje původ veškerých potravin, které jí, a potýká se s depresí. Juulia si vede populární módní blog a baví denně desetitisíce svých fanoušků fotkami ve stylovém oblečení. Elli naopak už doblogovala. Její proanorektický deník ji málem zničil. Každá hledá cestu, jak být sama sebou, a pro všechny se v jednom okamžiku stává důležitým mostem mezi vnitřním a vnějším světem prostor internetu.

Číst dál

Tsamo

duben 2015 drama, historický Finsko

V roce 1860 jsou Aljaška a Finsko součástmi Ruska. Finský důlní inženýr Simon koupí 10letou  Indiánku  Tsamo a rozhodne se, že ji vezme s sebou do Finska. Je pokřtěna a Simon ji začne učit evropským způsobům. Dívka si myslí, že si ji Simon vzal a začne se podle toho chovat. Ale Simon se doma ožení a Tsamo je zmatena. Simon je nucen odeslat Tsamo pryč a zápas o její identitu se komplikuje.

Číst dál

Ballettguttene

Další název: Balle Boys
Scénář: Kenneth Elvebakk
duben 2015 dokument Norsko

Není lehké být teenagerem a zvláště, když se věnujete baletu. Lukas, Syvert a Torgeir zažívají rozhodující roky své baletní kariéry. Musí zvládnout tlak na školní prospěch a zároveň se připravit na mezinárodní soutěže. Aniž by se o to Lukáš ucházel, je mu nabídnuto místo v Royal Ballet School v Londýně. Je životní příležitost Během čtyř let dospívají a jejich přátelství se drolí. Svým snům musí obětovat večírky a školní přátelství.

Číst dál

Miraklet i Viskan

Další název: Viskan Miracles
Režie: John O. Olsson
Scénář: John O. Olsson
duben 2015 drama Švédsko

Bjarne a jeho žena Malin mají stěhovací firmu, ale podnikání jde špatně a potřebují si vypůjčit peníze. Na druhé straně řeky bydlí Bjarneho tchán Halvar. Nikdy spolu nevycházeli dobře a to se proměnilo ve 20letý konflikt plný silných slov, hrdosti a tvrdohlavosti. Aby zachránila jejich firmu, nevidí Malin jiné východisko, než požádat Halvara o půjčku. To má nečekané následky.

Číst dál

Děkujeme všem našim partnerům za podporu!
Special thanks to our partners!

 

Finančně podpořili

 

 

Za podpory partnerů

         

 

 

 

Festival pořádá/místa projekcí

     

 
Kino Lucerna

        

 

Mediální partneři