Domů

Severské filmové premiéry - květen 2015

Published in

Lang historie kort

Severské filmové premiéry - květen 2015


I dine hænder

Další název: In Your Arms
květen 2015 drama Dánsko

Maria je mladá a starostivá zdravotní sestra, která touží po svobodě. Niels je její nevyléčitelně nemocný a chce odjet do Švýcarska, kde je povolená asistovaná sebevražda. Spolu odjedou na cestě, která je sblíží a zároveň přiblíží jejich snům.

Číst dál

Jens Munk - NordvestXpeditionen

Režie: Ole Japp
květen 2015 drama, historický Dánsko

Film vypráví o expedici dánského mořeplavce Jense Munka, který se v roce 1619 snažil objevit Severozápadní průjezd, který by Dánsku zajistil snazší obchod s Dálným Východem.  Byla to obtížná plavba, plná nemocí, hladu a strádání. Jenom pár šťastných se vrátilo zpátky a jejich přivítání doma nebylo moc vřelé.

Číst dál

Lang historie kort

Další název: Long Story Short
Režie: May el-Toukhy
květen 2015 komedie, romantický Dánsko

Film sleduje skupinu kamarádů během tří let a osmi oslav. Tricátníci a čtyřicátníci se pokouší naplnit své představy o dokonalém životě. Ve středu toho všeho je lehce zmatená Ellen. Místo toho, aby se usadila, má poměr s okouzlujícím Sebastianem, který je bohužel ženatý s jednou z jejích kamarádek. Když Ellen konečně pochopí, že Sebastian ženu nikdy neopustí, potká stejně zmateného Maxe. Přeskočí mezi nimi jiskra, ale situace se brzy zkomplikuje.

Číst dál

Vejen er lang

Další název: The Long Road
Scénář: Mette Knudsen
květen 2015 dokument Dánsko

V roce 2015 uplynulo 100 let od doby, kdy ženy získaly hlasovací právo a politickou rovnoprávnost. Dokument o historii ženské rovnoprávnosti v Dánsku.

Číst dál

Olipa kerran seminaari

Scénář: Markku Heikkinen
květen 2015 dokument Finsko

Dokument o rozvoji a zániku učitelského semináře, který v Kajaani existoval po 113 let.

Číst dál

Bakk

Další název: Back
Scénář: Gunnar Hansson
květen 2015 komedie Island

Syn světového rekordmana v couvání a jeho kamarád z dětství se rozhodnou, že projedou Island pozpátku, aby vybrali peníze na charitu. Brzy se ukáže, že to asi nebyl nejlepší nápad. Nic nejde podle plánu, naopak se kazí vše, co jen jde.

Číst dál

Hrútar

Další název: Rams, Berani
Scénář: Grímur Hákonarson
květen 2015 drama Island

Kiddi pije a rád střílí. Gummi nepije a nestřílí. Zarostlí jsou oba stejně. Gummi a Kiddi jsou svobodní bratři, kteří obývají nehostinné islandské údolí. Domy od sebe mají, co by kamenem dohodil, oba se navíc živí chovem ovcí. A oba také hrdě závodí v soutěži o nejlepšího berana. Velkou část života však spolu odmítají mluvit. Kiddi teď jenom těsně vyhraje beraní soutěž a rozladěný Gummi pak v ohradě vítězného berana prohlíží. Pojme podezření, že je zvíře nakažené smrtelnou klusavkou – pak by muselo být utraceno nejen ono, ale všechna stáda v okolí. Gummi přesto na Kiddiho pošle veterinu.

Číst dál

Lyst

Scénář: Severin Eskeland
květen 2015 horor Norsko

A famous crime writer becomes a victim herself after a crazed fan brutally attacks her. She has now isolated herself in her apartment trying to cope and get on with her life, but when she starts to experience more and more strange events not only her psychiatrist, but she also starts to question where reality ends, and fantasy takes over. It doesn't take long before she is convinced that her attacker is back stalking her, but is everything just in her imagination?...

Číst dál

Även de döda har ett namn

Další název: The Dead Still Have a Name
Režie: Bo Harringer
Scénář: Bo Harringer
květen 2015 dokument Švédsko

V roce 2010 se organizace Ship to Gaza pokusila prolomit Izraelskou blokádu Gázy. V mezinárodních vodách na flotilu zaútočili izraelští vojáci a devět lidi bylo zabito. Devět anonymních lidí. Plavby se zúčastnil i Henry Ascher, jehož židovští rodiče do Švédska utekli před nacismem. Ve filmu sledujeme jeho další pokus dostat se do Gázy (v roce 2011), i jeho osobní cestu  od demonstranta proti válce ve Vietnamu do dnešní angažovanosti v palestinské otázce. Během izraelských útoků v roce 2014 zahynulo 2131 lidí, z toho 513 lidí. Není to jen číslo, každý mrtvý měl i jméno.

Číst dál

Från djupet av mitt hjärta

Režie: Magnus Hedberg
květen 2015 drama, horor Švédsko

Když se zdá všechno temné jako noc, může být těžké vrátit se zpátky k sobě a k životu. Pro Madde je tma všude tam, kam jde, ale nepřeje se nic víc, než se z té mlhy dostat. Ráda přijme nabídku na cestu kanoí v divočině. Tam ale čeká jiná temnota...

Číst dál

Děkujeme všem našim partnerům za podporu!
Special thanks to our partners!

 

Finančně podpořili

 

 

Za podpory partnerů

         

 

 

 

Festival pořádá/místa projekcí

     

 
Kino Lucerna

        

 

Mediální partneři