Domů

Severské filmové premiéry - říjen 2014

Published in

Her er Harold

Severské filmové premiéry - říjen 2014


Ekstra Bladet uden for citat

Další název: The Newsroom – Off The Record
Režie: Mikala Krogh
Scénář: Mikala Krogh
říjen 2014 dokument Dánsko

Dokument o dánské bulváru Ekstra Bladet. Dánský hlídací pes, který štěká i tam, kde ostatní mlčí. Dánské nejvíc nenáviděné noviny, které kritici obviňují z nedůvěryhodnosti. Autor měl přístup do redakce po celý rok, který byl jeden z nejvíce turbulentních v 110 letech existence. Menší objem reklamy a denní náklad se snížil ze 250 000 kusů z konci 70. let na 40-50 000 denně.

Číst dál

Encounters

říjen 2014 horor, SCI-FI Dánsko

Dánský film s nalezeným filmem. V roce 2011 odjeli čtyři mladí lidé do lesa v Severním Švédsku, aby natočili horor. Ale šest dní potom zmizeli. Pátrání po nich zastavila švédská tajná policie.Rok po jejich zmizení natočený materiál zveřejnila hackerská skupina Pandoras.

Číst dál

Fasandræberne

Další název: The Absent One
říjen 2014 thriler Dánsko

V roce 1994 byly v chatě nalezeny mrtvoly dvojčat. Stopy poukazovali na studenty exkluzivní internátní školy, ale k vraždě se přizná a je za ní odsouzen místní outsider. Dvacet let poté se případ dostane na stůl Carls Mørck, který brzo přijde na rozpory. Když Carl a Assad začnou vyšetřování, dozví se o telefonu na polici od zoufalé dívky, která by měla o vraždě vědět. Začnou ji hledat, dívku, která je od vraždy nezvěstná. Ale nejsou jediní, protože její svědectví by mohlo ohrozit skupiny mocných.

Číst dál

Krummerne - alt på spil

Další název: Crumbs - All at Stake
Scénář: John Stefan Olsen
říjen 2014 pro děti a mládež Dánsko

Krumme je smutný z toho, že nemá kolo a tak se nemůže zúčastnit závody s druhou školou. Ale dostat na něj peníze bude dost těžké, zvláště potom, kdy otec dal výpověď, aby měl čas vynalézt přístroj, který podle něj má změnit svět. O tenhle přístroj má zájem i pár podvodníků. Krumme a jeho sourozenci musí zasáhnout, aby zachránili svoji rodinu.

Číst dál

He ovat paenneet

Další název: They Have Escaped
Režie: J-P Valkeapää
říjen 2014 drama Finsko

Chlapec a dívka se setkají v výchovné ústavu. Chlapec sem přichází, aby si tu odsloužil svoji povinnou civilní službu. Dívka je jedna z klientek a má neustále nějaké problémy, uvnitř sebe má oheň, chuť po životě, kterou nejde jen tak uhasit či kontrolovat. Chlapec se šíleně zamiluje do dívky. Je introvert, ale uvnitř mu také hoří oheň. Pravidla, zákony, tresty, pouta nepřátelského prostředí mohou být zlomena. Spolu ukradnou auto a utečou. Tak začíná jejich nekonečný útěk.

Číst dál

Lomasankarit

Další název: Adventure Abroad
Režie: Taavi Vartia
Scénář: Taavi Vartia
říjen 2014 akční, pro děti a mládež, romantický Finsko

Nově složená rodina odjíždí na první společnou dovolenou k moři do Řecka. Zatímco Toni se cítí jako outsider a navíc ještě neumí plavat, jeho dva nevlastní bratři se na dovolenou těší. V Řecku se Toni seznámí s Adrianou, místní dívkou, která je nadaná potápěčka bez přístrojů. Ale Adrianu unese skupina pašeráků památek a donutí ji, aby se pro ně potápěla. Toni začne být podezřelý z pašování památek, i z Adrianina záhadného zmizení. Přes svoje předsudky Toni a jeho nevlastní bratři začnou spolupracovat.

Číst dál

Muumit Rivieralla

Další název: Moomins on the Riviera
říjen 2014 kreslený, pro děti a mládež Finsko

Muminci, Slečna Ferka  a Mia chtějí zažít dobrodružství a tak vyplují do Riviéry, kam doplují po cestě plné hrozivých bouří. Slečna Ferka je zmámena pozorností playboye a Muminek zjistí, že osten žárlivosti bodá nejvíc ze všeho. Když se Mumínkův tatínek spřátelí s jedním šlechticem a přijme jméno "de Mumin", tak se rozhořčená Mumínkova maminka stáhne do relativního klidu jejich staré rezavé lodi, aby zde vyčkala do doby, než se její rodině navrátí rozum. Vůbec poprvé je ohrožena jednota Mumínkovi rodiny.

Číst dál

Ulvilan murhamysteeri

Další název: Emergency Call
Režie: Pekka Lehto
Scénář: Pekka Lehto
říjen 2014 dokument Finsko

Dokument o nevyřešené brutální vraždě Jukky S. Lahtiho a následující zoufalé snaze najít pachatele. Film se nesnaží vraždu objasnit, ale sleduje při práci policii a soudní systém. Také se zabývá právy jednotlivce. Opravdu platí, že podezřelý je nevinen dokud mu není prokázána vinna, jak je napsáno v finské ústavě?

Číst dál

Jonas Karlsson

Vadelmavenepakolainen

Další název: Uprchlík na malinové loďce, Raspberryboat Refugee
Režie: Leif Lindblom
říjen 2014 komedie Finsko

Třicetisedmiletý Mikko Virtanen věří, že je Švéd uvězněný v těle Fina. Nikdy se necítil doma v emočně chladném Finsku, kde se smutek kvůli ztrátě matky nemůže srovnávat s utrpením válečných veteránů. Jakoby jeho modlitby byly vyslyšeny, Mikko potká Švéda Mikael Anderssona, který je ochoten přenechat mu svoji identitu. Náhle je z Mikka švédský psycholog Mikael Andersson, který strávil své dětství na idylickém ostrůvku a jehož matka je v domově důchodů. Jediným problémem je Mikaelova sestra Maria, o které Mikko nemá ani tušení.

Číst dál

Algjör Sveppi og Gói bjargar málunum

Další název: The Biggest Rescue
říjen 2014 pro děti a mládež Island

Přátelé Sveppi a Villi objeví, že starý nepřítel postavil zničující stroj, který může vyvolat zemětřesení a sopečné erupce. Za pomoci svého přítele Góiho se jim povede proniknout do nepřítelova doupěte. Ale to je jenom polovina úkolu – aby zachránili zemi, musejí stroj zničit.

Číst dál

Borgríki II - Blóð hraustra manna

Další název: Brave Men's Blood
Režie: Olaf de Fleur
Scénář: Olaf de Fleur
říjen 2014 thriler Island

Sequel filmu Borgríki (Město mafie). Hlavním hrdinou je Hannes, ambiciozní policejní důstojník, který začne vyšetřovat Margeira, zkorumpovanou hlavu oddělení pro narkotika policie v Reykajvíku. Margier pracuje pro Sergeje, východoevropského kmotra, který získal kontrolu nad Reykjavickým podsvětím. Hannes získá informace od bývalého kmotra a s jejich pomoci chce odhalit Margeira a uvěznit Sergeje. Ale Sergej, který právě uzavírá dohodu s mezinárodním mafií, se při ochraně svých zájmů nezastaví před ničím.

Číst dál

Grafir og Bein

Scénář: Anton Sigurdsson
říjen 2014 drama, thriler Island

Gunnar a Sonja se nedokáží vyrovnat se smrtí svojí dcery. Gunnar je navíc vyšetřován pro nelegální aktivity, které udělal ve prospěch svojí firmy. Teď se mají postarat o svoji neteř Perlu. Odjedou na víkend do vzdáleného domu na venkově, kde Perla žije a kde hrozným způsobem ztratila svoje rodiče. Po jejich příjezdu se začnou dít divné věci. Zdá se, že Perla má Sonju podivný vliv a ta chce v domě zůstat. Gunnar nemůže spát a má vidiny neznámých lidí. Je to ho pro něj tolik, že není jisté, zda tu může vydržet celý víkend a nezbláznit se. Je Gunnar takový, jak si Sonja myslí?

Číst dál

Bjørnøya

Další název: Bear Island
Režie: Inge Wegge
říjen 2014 dokument Norsko

Tři bratři se vydají surfovat na Medvědí ostrov uprostřed Barentsova moře, poblíž Špicberků. Vybaveni surfem, snowboardem, paraglidem a dalšími věcmi promění bratři nehostinnou krajinu ve své hřiště. Jídlo na dva měsíce získají v kontejneru před místním obchodem. Na ostrově bratři najdou své ledové vlny a strmé sněhem pokryté svahy. Ale je tu samozřejmě jisté riziko. Nejenom od ledního medvěda. Nejstaršímu bratrovi se brzo narodí dítě, a nejmladší zjišťuje, jak se rodinné role pomalu navrací. Přesto si všichni přejí, aby mohl i dál žít svůj jednouchý pohádkový život na tvrdém ostrově.

Číst dál

Flink pike

Scénář: Solveig Melkeraaen
říjen 2014 dokument Norsko

Byla jsem připravena na všechno, ale jeden den nastal konec. Byla jsem přijata na psychiatrickou pohotovost s diagnózou vážné deprese. Záchranou byly elektrické šoky. Získala jsem zpátky svůj život, ale „ideály dokonalosti“ jsou ukryty v mozku. Přijdu znovu o všechno? Je to dokument o mě a o mojí rodině. Film o tom, jak být dokonalá a nedokonalá, o kontrole a ztrátě kontroly, o strachu ze strachu a o tom, jak se smát, když je vše černé. Jako když můj bratr řekl před mým prvním elektrošokem: „Bude to nakopnutí na víkend!“

Číst dál

Haram

říjen 2014 akční, thriler Norsko

Omar je gangster „střední třídy“. Žije sám se svým otcem, který má rychlé občerstvení. Když se náhle objeví Omarova sestra, vyjde najevo rodinné tajemství: sestra nebyla zabita kvůli záchraně cti, jak si všichni mysleli. Ukrývala ji sociálka po té, co utekla ze svojí svatby v Pákistánu. Teď Omarovi nařídí rodina, aby sestru našel. Spolu se svým bratrancem Khuramem se setkávají s pro ně neznámým Norskem, kde jeho sestra žila svůj tajný a dost úspěšný život.

Číst dál

Bjørn Sundquist

Her er Harold

Další název: Here Is Harold
Režie: Gunnar Vikene
Scénář: Gunnar Vikene
říjen 2014 komedie Norsko

Harold 40 let provozuje obchod s nábytkem. Když hned vedle něj otevře Ikea, Harold zkrachuje a kromě obchodu přijde i o dům. Rozhodne se, že se pomstí a to tím, že unese Ingvara Kamprada, zakladatele Ikey. To se mu za pomoci Ebby, 16leté dívky, která utekla z domova a kterou potká ve Švédsku, i povede. Bohužel Kamprad únos vidí jako příležitost pro zviditelnění sebe i Ikey.

Číst dál

Operasjon Arktis

říjen 2014 pro děti a mládež Norsko

Na Špicberky zuří zimní bouře a ledové kry se shlukují. Uprostřed toho všeho ledu se nacházejí tři děti: 13letá Julia a její dva sourozenci: 8letá dvojčata Ida a Indre.  Dostaly se tam osudovou chybou. Nikdo neví, kde jsou. Ani ony nevědí, kde jsou. A na norské pevnině po nich rodiče a policie zoufale pátrají, aniž by věděli, že je mezi nimi doslova moře. Pro tři děti začíná zápas o život, proti nelítostné přírodě, i proti vlastnímu strachu. Všechny musejí rychle dospět postaveny před to, co všechny děti milují, ale co jim dnešní moderní svět tak odpírá: příležitost zvládnout nemožné.

Číst dál

Leif Nygaard  (Vilhelm)

Skumringslandet

Další název: The Veil of Twilight
říjen 2014 akční, drama Norsko

Nacházíme se léta Páně 1348. Vilhelm se vrací domů, aby našel svého bratra Ansgara, který zmizel poté, co byl obviněn ze série groteskních vražd, které vystrašili celé městečko. O Ansgarovi se povídá, že spolupracuje s bytostmi z podsvětí a proto na něj církev uvalila klatbu. Vilhelm nevěří ani na trolly, ani na ďábla. Rozhodne se, že přijde na to, co se děje. Protože Ansgara také hledají lovci odměn, musí být Vilhelm neustále o jeden krok před nimi. Vyšetřování podnítí konflikt mezi korunou a církví a nezdá se, že by někdo mohl zastavit ničivé krvežíznivé síly.

Číst dál

All We Have Is Now

říjen 2014 dokument Švédsko

Dívčí punková kapela Vulkano je připravena dobít svět. Ale těsně před velkou cestou do Los Angeles, kde mají hrát před důležitými lidmi v hudební branži, jedna členka odejde.

Číst dál

American Burger

říjen 2014 horor, komedie Švédsko

Autobus plný amerických teenagerů – sportovci, roztleskávačky a nerdi – projíždí Evropou. Hluboko v lesích najdou záhadný stánek, kde prodávají 100% americké maso. Při návštěvě výrobny hamburgrů zjistí, že maso, které se používá je trochu jiné než doma. Výlet se změní v boj o přežití a oni dostanou lekci o přátelství, sexu a tom, že už nikdy nemají jíst ve fastfoodu.

Číst dál

För att det inte skall hända igen

Další název: So It Won't Happen Again
Režie: Sandra Nelhans
Scénář: Sandra Nelhans
říjen 2014 dokument Švédsko

Per byl šikanován již od první třídy a když konečně získal kamarády, tak to byli kluci, kteří kouřili hašiš a vykrádali auta. Ve dvanácti začal Per fetovat a brzo upadl do hluboké závislosti. Po celou dobu se mu jeho matka Kersti snažila pomoct vymanit se ze závislosti. Per překonal všechno negativní a teď dělá něco správného: přednáší o svém životě a o tom, jak je důležité, aby děti měli nějaký dospělý vzor.

Číst dál

Långt från Jordbro

Další název: Far from Jordbro
Režie: Rainer Hartleb
Scénář: Rainer Hartleb
říjen 2014 drama Švédsko

Jordbro je čtvrť Hanince, města v blízkosti Stockholmu. Filmař Rainer Hartleb před více než 40 lety začal natáčet některé rodiny, které zde bydlí. Natočil několik filmů. Tento je zatím poslední. Teď už zachycuje vnuky původních protagonistů, kteří už žijí daleko od místa, kde natáčení začalo. Jako obvykle ve své sérii o Jordbro kombinuje Hartleb záběry z minulosti se současností.

Číst dál

LasseMajas detektivbyrå - Skuggor över Valleby

Další název: JerryMaya's Detective Agency – Shadows of Valleby
Scénář: Peter Arrhenius
říjen 2014 pro děti a mládež Švédsko

Do Valleby přišlo léto, ale s ním přišla i špatná zpráva: policejní stanice v městečku má být uzavřena. To nechce ani vrchní policista, ani Lasse a Maja. Musejí rychle přijít na způsob, jak ji zachránit.

Číst dál

Děkujeme všem našim partnerům za podporu!
Special thanks to our partners!

 

Finančně podpořili

 

 

Za podpory partnerů

         

 

 

 

Festival pořádá/místa projekcí

     

 
Kino Lucerna

        

 

Mediální partneři