Domů

Severské filmové premiéry - únor 2015

Published in

Mænd og høns

Severské filmové premiéry - únor 2015


Albert

Scénář: Karsten Kiilerich
únor 2015 kreslený, pro děti a mládež Dánsko

Kalleby je nejmenší a nejbáječnější městečko na světě, ale když se narodí Albert, tak je po klidu. Povede se mu zničit symbol městečka, sochu vzduchoplavce Leopolda, a tím si znepřátelit všechny jeho obyvatele. Proto se Albert rozhodne, že vydá za dobrodružstvím, aby se stal vzduchoplavcem, potěšil maminku a tatínka a triumfálně se vrátil do městečka.

Číst dál

Mennesker bliver spist

Další název: People Get Eaten, V Polynésii jsou lidojedi
Režie: Erik Clausen
únor 2015 drama, komedie Dánsko

Herluf je spolehlivý manžel, otec a mechanik, který je po mnoho let šťastně ženatý s Ingelise. Z jejich manželství se už stal rutina a Ingelise si nedávno najednou začala románek se svým kolegou. Ingelise má plné ruce práce s přípravou třetí svatby jejich dcery, zatímco Herluf by se bez ní obešel, protože ji budou muset zaplatit oni dva. A Herluf začíná zapomínat. Jednoho dne v dílně prohlásí o autě, že je v pořádku, aniž opravil brzdy. Brzo dojde k nehodě a mistr ho pošle domu, aby se vzpamatoval. Herluf je v šoku a jednoho dne se nevrátí domů jako obvykle. Ingelise a celá rodina zjistí, jak moc jim chybí a začnou přemýšlet nad svými životy.

Číst dál

Min søsters børn og guldgraverne

Další název: My Canadian Adventure - The Quest for the Lost Gold
Režie: Niels Nørløv
únor 2015 pro děti a mládež Dánsko

Děti náhodou objeví, že jejich pradědeček odešel do Kanady hledat zlato a že tam stále mají příbuzné. Kontaktují svoje příbuzné a za zakrátko tam jedou na návštěvu. Zachvátí je zlatá horečka a pátrají po pokladu, který je možná ukryt ve starém dole. Ale objeví se i dva chamtiví zlatokopové, kteří se také budou chtít zmocnit pokladu.  

Číst dál

Mænd og høns

Další název: Men & Chicken
únor 2015 komedie Dánsko

Dva úplně odlišní bratři, Elias a Gabriel, se nemají moc rádi. Když zemře jejich otec a zjistí, že jsou adoptovaní, tak se rozhodnou se, že se spolu vydají na malý osamělý ostrov, kde žije jejich biologický otec. Zde se k jejich překvapení setkají se svými třemi bratry, kteří zde žijí svůj izolovaný život podle zcela vlastních pravidel. Pět bratrů je okolnostmi donuceno, aby spolu žili a naučili se přijmout, kdo jsou a odkud pocházejí.

Číst dál

Steppeulven

Další název: Itsi Bitsi
únor 2015 drama Dánsko

Itsi Bitsi je tragický příběh lásky, ale také zábavný portrét rozhněvané dánské generace, ze které se zrodila kultovní rocková skupina Steppeulvene. Multikulturní „road trip" ve znamení hesel 60. let – nespoutaný sex, drogový opar a neudržitelná láska – je vizuálně podmanivý a zdařile navozuje atmosféru kdysi zdánlivě bezstarostné beat generation.

Číst dál

Lovemilla

Režie: Teemu Nikki
únor 2015 komedie, romantický, SCI-FI Finsko

Aimo a Milla žijí u rodičů, kteří se, jako všichni alkoholici v tomto světě, každý večer mění v zombie. Přežije jejich láska i když Aimo z nedostatku sebevědomí utratí všechny jejich společné úspory určené na vlastní bydlení za robotické vylepšení své muskulatury?

Číst dál

Luokkakokous

Další název: Reunion
únor 2015 komedie Finsko

Příběh tří kamarádů, kteří jedou na třídní sraz po 20 letech. Aby se vyrovnali se svými životními problémy, rozhodnou se, že si před srazem nejdříve trochu orazí. Remake dánského filmu.

Číst dál

Risto Räppääjä ja Sevillan saituri

Další název: Ricky Rapper and the Scrooge of Seville
únor 2015 pro děti a mládež Finsko

Rista čeká obrovské překvapení. Je jediným dědicem vzdáleného příbuzného. Lakomý muž žijící v Seville nashromáždil obrovské jmění a to by brzo mohlo patřit Ristymu. Teď se temperamentní Risto musí naučit správným způsobům. To není jednoduché. Nelli začne mít podezření, že věci se mají jinak než se zdá být na první pohled. Velký záhadný dům je plný tajemství a divných sluhů.

Číst dál

Talvivaaran miehet

Další název: Men of Talvivaara Mine
Scénář: Markku Heikkinen
únor 2015 dokument Finsko

Dokument o nesmyslné práci pro důlní společnost, která jde od krize ke krizi. Film sleduje čtyři pracovníky z Kainu pracující v temném SCI-FI prostředí, kde člověk není nic než malé kolečko ve velkém soukolí.

Číst dál

Theon talo

Další název: Theo's House
Režie: Rax Rinnekangas
Scénář: Rax Rinnekangas
únor 2015 drama Finsko

Film se odehrává v první polovině 90. let, kdy Finsko zažívá silnou ekonomickou krizi. Stárnoucí architekt Theo se po krachu manželství a firmy odejede schovat na německý venkov, kde ho nikdo nezná. Před sebou samým se ale schovat nemůže a mučí se vědomím, že před mnoha lety prodal svoje svědomí a svoji duši. Aby se z minulostí vyrovnal, začne navrhovat dům snů, nejenom pro sebe, ale i ženu, se kterou se setkal jenom jednou, před padesáti lety, když byli ještě děti.

Číst dál

Óli Prik

Další název: The Coach
Režie: Árni Sveinsson
Scénář: Árni Sveinsson
únor 2015 dokument Island

Házenkář Ólafur Stefánsson se po 17 letech hraní v cizině vrací zpátky domů na Island, aby trénoval svůj klub, ve kterém začínal. Brzo zjišťuje, že trénování není až tak jednoduché, jak si myslel.

Číst dál

Å vende tilbake

Další název: Returning Home
únor 2015 drama Norsko

Po službě v Afganistanu se Einar se vrací domů k rodině do Norska. V době jeho nepřítomnosti se mužské role ujal jeho 18letý syn Oscar, který se staral o svého mladšího bratra Frederika a matku Annu, která je navíc po velkou část dne upoutaná na lůžko. Návrat domů neproběhne moc dobře, protože otec se k synům chová zdrženlivě. Ráno odjede na lov a večer se nevrátí. Po noci plné čekání se synové rozhodnou vydat se otce najít.

Číst dál

Drone

Scénář: Tonje Hessen Schei
únor 2015 dokument Norsko

Je to jako hra – z výšky sledujete svůj cíl a pak jedním zmáčknutím tlačítka zneškodníte protivníka. O tisíce kilometrů dál v pákistánských horách v tu samou chvíli umírají lidé. Masivní nasazení bezpilotních letounů v americké armádě změnilo v poslední dekádě zásadním způsobem tvář války. USA je prezentují jako klíčový a úspěšný nástroj cílené likvidace islamistů. Jak to ale vypadá ve skutečnosti? Počty nevinných civilních obětí mnohonásobně převyšují počty zabitých teroristů. Ve snímku, který odhaluje zákulisí bojových operací, zaznívají výpovědi bývalých i současných armádních operátorů dronů, inženýrů i pákistánských civilistů, kteří útoky přežili či ztratili své rodiny.

Číst dál

Ceremonin

Další název: The Ceremony
Režie: Lina Mannheimer
Scénář: Lina Mannheimer
únor 2015 dokument Švédsko

Film o lásce a přátelství, zobrazují hranice překračující vztahy, kde v centru je dominance a podřízení. Setkáme se s fascinující a neobvyklou spisovatelkou Catherine Robbe-Grillet a těmi, kdo k ní mají nejblíže. Intimní materiál diváka zavede do fascinujícího světa zobrazujícího stylizované sadomasochistické rituály založené na díle Catherine.

Číst dál

Cirkeln

Další název: The Circle
Režie: Levan Akin
únor 2015 pro děti a mládež, SCI-FI Švédsko

Jednu noc, kdy měsíc září rudě, nachází se šest dívek v opuštěném parku, kam byli přivedeny mystickou silou.  Tam objeví staré proroctví. Jsou „vyvolené“ - skupina čarodějnic, která má zachránit svět. Najednou se ze života na střední škole stává boj na život a smrt. Přes všechny svoje zvláštnosti se musí naučit spolupracovat a ovládat magické sily, které v nich jsou.

Číst dál

Cirkus Imago - en chans på miljonen

Režie: Morgan Alling
únor 2015 pro děti a mládež Švédsko

Ve městě je slavnost. Klauni, polykači ohně a žongléři jsou obklopeni publikem, které se baví. Ale Dag má problémy. Utíká od lakomého ředitele cirkusu Machiavelliho. Za pomoci svých nových přátel Anny a Morgana se mu povede dostat do cirkusu Imago. Ale Machiavelli se jen tak nevzdá.

Číst dál

Storm över Anderna

Další název: Storm in the Andes
Režie: Mikael Wiström
Scénář: Mikael Wiström
únor 2015 dokument Švédsko

Josefin Augusta se narodil v roce 1988 ve Švédsku. Ten samý rok v Peru zemřela její teta Augusta. Spolu s Abimaelem Guzmanem založila teta Světlou stezku a začala občanskou válku, která trvala 20 let. V roce 2010 odjela Josefina do Peru, aby se poprvé dozvěděla pravdu o své tetě. Tahle cesta změnila její život.

Číst dál

Děkujeme všem našim partnerům za podporu!
Special thanks to our partners!

 

Finančně podpořili

 

 

Za podpory partnerů

         

 

 

 

Festival pořádá/místa projekcí

     

 
Kino Lucerna

        

 

Mediální partneři