Domů

Severské filmové premiéry - září 2014

Published in

Min så kallade pappa

Severské filmové premiéry - září 2014


Dannys dommedag

Další název: Danny's Doomsday
září 2014 akční, thriler Dánsko

Danny je úplně obyčejný kluk, který je tajně zamilován do spolužákyně Rii a nesnáší svého mladšího bratra Williama. Doma je otec neustále zavřený ve své pracovně, zatímco se matka snaží o to, aby všechno fungovalo. Když záhadní dravci napadnou jejich dům, musí se dát bratři dohromady, aby si zachránili život.

Číst dál

En, to, tresomt

Další název: Threesome
Režie: Claus Bjerre
Scénář: Claus Bjerre
září 2014 drama, komedie Dánsko

Siff je studuje sexuologii a právě se začala bydlet se svým přítelem Lucasem. Dovolila svojí blízké kamarádce Marii, aby dočasně přespávala na gauči, i když Lucas z toho nebyl moc nadšený. Když Siff odjede na víkendový kurz, Lucas a Maria se spolu vyspí. Siff je sice rozlobená, ale protože nechce přijít o přítele, ani o kamarádku, všichni tři se dohodnou, že se Siff a Marie budou o Lucase dělit podle tzv. sex-kalendáře. Nejdříve se zdá, že to je ideální řešení, pak se začnou projevovat skutečné pocity.

Číst dál

Så meget godt i vente

Režie: Phie Ambo
září 2014 dokument Dánsko

Dokument o Nielsovi, který je jeden z nejidealističtějších zemědělců v Dánku. Chceš žít v souladu s přírodou. Dodává do nejlepších restaurací Dánska. Neomezuje se jenom na to, co bude za jeho života, ale přeje si, aby půda byla úrodná i pro další generace. Ale úřady se příliš nelíbí Nielsovo hospodaření a tak mu hrozí, že přijde o právo chovat na statku zvířata.

Číst dál

Kalervo Palsa ja kuriton käsi

Další název: The Surrealist and His Naughty Hand
Režie: Pekka Lehto
Scénář: Iiro Kuttner
září 2014 drama, komedie Finsko

Film o finském malíři Kalervo Palsovi , který byl ve své době úplně zavrhován. Pokus o porozumění jeho vnitřního světa. 

Číst dál

Mielensäpahoittaja

Další název: The Grump
Režie: Dome Karukosk
září 2014 komedie Finsko

Hlavním hrdinou filmu je introvertní tchán, samozvaný filozof s více než osobitými názory. Zraní si nohu a musí se přestěhovat do města, aby se o něj starala jeho snacha. Jeho syn, který utekl do města, se zase musí starat o otcovu farmu a v hospicu na svoji dementní matku. Snacha, která má nastartovanou kariéru, se musí navíc vyrovnat s tím, že tchán nechce během rekonvalescence zůstat v posteli. Zapojí se do vyjednávání s jejími ruskými obchodními partnery. Je to úspěch, který ale má nečekané následky.

Číst dál

Monsterimies

Další název: Monsterman
Režie: Antti Haase
Scénář: Antti Haase
září 2014 dokument, hudební Finsko

Příběh o monster rockerovi, který vyhrál Eurovision Song Contest, kvůli tomu ztratil svoji kreativní duši a snaží se ji znovu získat, stejně jako respekt Heavy Metalového bratrstva.

Číst dál

The Boys of Bensonhurst, Brooklyn

Další název: Brooklynin pojat
září 2014 dokument Finsko

Příběh otců a synů tří generací, jejich životních rozhodnutí a následků, které přinesly. Dědeček, bývalý ganster, otec bývalý gansta-wannabe – teď Sikh nosící turban a horkokrevný syn, který žije za oceánem se svojí matkou. Když si všimne, že její syn nejeví o otce zájem, odjedou za ním spolu do New Yorku. Po letech obviňování svého bývalého manžela konečně objeví skrytý důvod, proč je neschopný být součástí života svého syna.

Číst dál

Afinn

Další název: The Grandad
Režie: Bjarni Thorsson
září 2014 komedie Island

Gudjón vedl nenáročný život. Když se náhle musí vyrovnat s důchodem a se stárnutím, je nucen, aby se pořádně podíval na své manželství. Dramatický, ale často odlehčený příběh o životě na křižovatce a o smyslu toho všeho.

Číst dál

París Norðursins

Další název: Cold Spring, Paris of the North, Paříž Severu
září 2014 drama Island

Za učitelem Hugim přijíždí nenadále do malé osady na východě Islandu na návštěvu jeho poměrně mladý otec, s nímž ho nikdy nepojil dobrý vztah. Odlišnost povah obou mužů – sedmatřicetiletý Hugi se jako vyléčený alkoholik angažuje v místním protialkoholním centru, zatímco otec jeví sklony k požitkářství – se stává zdrojem mnoha problémů a jejich nesourodé soužití prochází různými fázemi.

Číst dál

Lošėjas

Další název: Hráč, The Gambler
Režie: Ignas Jonynas
září 2014 thriler Litva české titulky bez rozšíření pro neslyšící

Debutový celovečerní snímek režiséra Ignase Jonynase je velmi realistickým obrazem záchranné zdravotní služby, která dennodenně bojuje o záchranu lidských životů. Díky skvělým hereckým výkonům a naprosto famóznímu hudebnímu doprovodu kapely The Bus se z Hráče stává jedinečný filmový zážitek. Vincentas je nejlepším lékařem záchranné služby, který má jednu silnou vášeň – gamblerství. Rychle vydělané peníze ještě rychleji utrácí, a tak se brzy dostává do problémů. Rozjede tedy hru, kdy se záchranáři vsází mezi sebou o to, který z pacientů daný týden zemře. Čím těžší zranění, tím vyšší šance na výhru. Hra začne nabírat širších rozměrů a Vincentas drží bank. Jeho nová záliba se však nelíbí jeho milence, a v sázce jsou nejen život a smrt, ale také láska.

Číst dál

Ane Dahl Torp a Laurent Stocker

1001 gram

Další název: 1001 Gramas
Režie: Bent Hamer
Scénář: Bent Hamer
září 2014 drama Norsko

Marie pracuje spolu se svým otcem v metrologickém institutu a dostane za úkol odjet do Paříže, aby prověřila norský etalon jednoho kilogramu. V Paříži se sejdou delegáti z celého světa, mezi nimi i Francouz Pi. Marie a Pi spolu zjistí, že staré tělesné míry jako stopa a loket stále platí a z toho povstane láska. U Marie to vyvolá hodně otázek: Kolik vlastně váží jeden kilogram? Kolik váží jeden život, Mariin život? Nakonec se na váhu dostane i její vlastí míra pro zklamání, smutek a lásku.

Číst dál

Frøken Julie

Další název: Miss Julie
Režie: Liv Ullmann
září 2014 drama Norsko

Podle hry Augusta Strindberga. Je Svatojánská noc na jednom panství v Irsku a slečna Julie porušuje všechna pravidla. Otevřeně flirtuje se služebníkem svého otce a během noci jsou oba dvou uvíznutí v brutální mocenské hře, rozpolceni mezi náklonností a pohrdáním.

Číst dál

Jakten på Berlusconi

Režie: Ole Endresen
Scénář: Ole Endresen
září 2014 komedie Norsko

Bjarte Lem, žokej na klusáckých závod, už nejezdí dobré koně a v nouzi se musí uchýlit k podvodu, aby vyhrál velké peníze. Nepovedený pokus o doping skončí únosem špičkového hřebce Berlusconiho a hon může začít.

Číst dál

Kaptein Sabeltann og skatten i Lama Rama

Další název: Captain Sabertooth and the Lama Rama Treasure
září 2014 pro děti a mládež Norsko

Sledujeme sirotka Pinkyho na dobrodružné cestě do legendárního království Lama Rama, kde se setkají s veselým králem Rufusem a jeho pomlouvačným bratrem princem Badalem. Během cesty musí kapitán Sabeltann a jeho mužstvo bojovat s prohnilým vikingským pirátem Bjørnem Barskem . Za pomoci celého mužstva zažijí Pinky a Ravn pirátské dobrodružství, na které nikdy nezapomenou. Povede se kapitánovi Sabeltannovi najít poklad a Pinkovi zjistit, kdo bylo jeho otec?

Číst dál

Mot naturen

Další název: Out of Nature, Proti přírodě
Režie: Ole Giæver
Scénář: Ole Giæver
září 2014 drama, komedie Norsko

Ve filmu se dostaneme do Martinovy hlavy. Je na víkendové túře po horách a my můžeme slyšet, co si myslí. Jeho posuzování sebe sama i druhých lidí je úplně bez cenzury a sahá od banalit až k existenciálním věcem. Od toho, jak napsat SMS kolegům, aby nemusel jít na pivo, až po přemýšlení o tom, že opustí svojí rodinu a začne nový život. A jestli se všechno spraví, když se vyholí tam dole a jeho sexuální život znovu dostane švih.

Číst dál

Jag är fan en panter

září 2014 dokument Švédsko

V únoru 2011, inspirování Černými pantery, se zorganizovala skupina mladých lidí z předměstí Göteborgu, aby bojovala za svoji lepší budoucnost. Film sleduje jejich práci: 1. máj s Bobby Sealem z Černých panterů, pohřeb náhodné oběti střelby a další. Ukazuje i vnitřní rozpory, ale film jako celek je inspirující a dává naději.

Číst dál

Jag ser dig

Další název: I See You
Scénář: Sylvelin Måkestad
září 2014 dokument Švédsko

Dokument o slepé dívce na prahu dospělosti. Provádí nás svým světem, který je často omezen limity, předsudky a očekáváním ostatních lidí, co slepí mohou dělat, či nemohou.

Číst dál

Krakel Spektakel

Další název: Annabell's Spectacularities
Scénář: Torbjörn Jansson
září 2014 pro děti a mládež Švédsko

Úžasné hudební dobrodružství o malé Annabell Olsson, která pátrá po kouzelníkovi, který sám sebe proměnil ve sklenici limonády a pak se vypil. Po 700 letech může být kouzlo konečně zlomeno..

Číst dál

Michael Nyqvist

Min så kallade pappa

Další název: My So-Called Father , Můj takzvaný otec
Režie: Ulf Malmros
Scénář: Ulf Malmros
září 2014 drama Švédsko

Těhotná Malin nemá kde bydlet potom, co se s ní rozešel její přítel. Její poslední naděje spočívá v jejím otci Martinovi, kterého ale nikdy neviděla. Ukáže se, že je to arogantní a sebestředný herec. Zatímco mu Malin vypráví, kdo je, dostane Martin mrtvici. Když se probudí, tak si nepamatuje, kdo je. A už vůbec ne, že svoji dceru nikdy neviděl. Malin uvidí příležitost k získání otce, kterého nikdy neměla. Učí Martina, jak se má žít život a spolu si vymyslí šťastné dětství.

Číst dál

Pojken med guldbyxorna

Další název: The Boy with the Golden Pants
Režie: Ella Lemhagen
Scénář: Ella Lemhagen
září 2014 akční, pro děti a mládež Švédsko

Mats je úplně obyčejný kluk. To, že najde kalhoty, ze kterých muže vytáhnout tolik peněz, kolik chce, všechno změní. Svět mu leží u nohou a může si dopřát všechno, co chce. Po těchto kalhotách temné síly už dlouho pátraly a když je vystopují, tak unesou Matsova otce. Navíc se ukáže, že peníze z kalhot pocházejí z různých bankovních kont a tak po Matsovi ještě jde policie. Za pomocí svých přátel musí Mats dát všechno do pořádku.

Číst dál

Tusen bitar

září 2014 dokument Švédsko

Dokument o švédské hudebníkovi Björnovi Afzeliuovi. O muži, který v sobě skrýval mnoho rozporů. Zpíval protestsongy, ale i sentimentální balady. Uvědomělý politický aktivista, ale i nenapravitelný romantik.

Číst dál

Děkujeme všem našim partnerům za podporu!
Special thanks to our partners!

 

Finančně podpořili

 

 

Za podpory partnerů

         

 

 

 

Festival pořádá/místa projekcí

     

 
Kino Lucerna

        

 

Mediální partneři